15509_948

15722_598

15900_283

15924_936

15902_605

15926_983

3765_507

4152_534

15509_948

15722_598

15900_283

15924_936

 

 

 

 

 

کد خبر: 181150595
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1395 - 08:45

توسعه صنعت گردشگری آبی بنام جذب سرمایه گذار

 

 

 

به گزارش اهوازنوین : روزگاری عرض و عمق زیاد رودخانه کارون شهره عام و خاص بود تا آنجا که تا اوایل قرن جاری این رودخانه بخشی از مسیر آبی حمل کالا به شمار میرفت اما امروز عدم لایروبی و خاکریزی جهت ساخت سازهای فاقد مجوز قانونی از نام پر آوازه کارون،چیزی جز رودخانه ای با بوی فاضلاب و گل آلود باقی نگذاشته است.

 

برخی کارشناسان محیط زیست در خصوص وضعیت فعلی رودخانه کارون می گویند : عمق فعلی بخشهایی از رودخانه کارون در اهواز به یک متر رسیده و امروز یک قایق تسمه‌ای نمی‌تواند از بخش هایی از آن عبور کند و بعید نیست کارون در آینده به یک اتوبان تبدیل شود.

 

 

 

کارون ، امروز بیش از هر زمان دیگری از سوی خودی و ناخودی مورد جفا قرار گرفته از سویی در درون استان بجای لایروبی و مرهم بر پیکر نحیفش با خاکریزی به بهانه های ساخت و ساز و توسعه گردشگری زخمش راعمیق تر کردند و از بیرون از استان نیز همه نگاهها به کارون است و سهم آبه ای که باید به نام مصارف آشامیدنی و به کام توسعه صنایع استانهای فلات مرکزی از آن انتقال دهند.

 

اما بیشترین زخمی که کارون از خودی ها خورد در دوران مدیریت مقتدایی بر استان خوزستان بود زیرا براساس مصوبه هیات وزیران ساخت و سازها در حریم قانونی رودخانه ها باید ۱۵۰ متر با رودخانه فاصله داشته باشند ،این در حالی است که مقتدایی علیرغم بحث های فراوان در خصوص غیر قانونی بودن ساخت و ساز در حریم کارون ، یک تنه در مقابل مخالفین ایستاد و پروژه ساخت و سازهای فعلی در داخل رودخانه و در یک قدمی کارون را کلید زد.

 

سازمان عمران ساحل کارون نیز سال  ۹۳ در اولین گام طرح توسعه گردشگری خود را به صحن علنی شورای شهر اهواز آورد اما پس از روبرو شدن با سیل مخالفت های اعضای شورای شهر و شهرداری راه دیگر را در پیش گرفت و کاسه خود را جهت انجام پروژه های ساحل سازی و ساخت و ساز در حریم کارون را از شهرداری اهواز جدا کرد .

 

مدارای مدیر سازمان عمران ساحل کارون ،علیرغم نداشتن مجوز قانونی از محیط زیست و سازمان آب و برق تنها با در دست داشتن مجوز از مقتدایی بدون اینکه حرفی از میزان کارون خواری سازمان عمران کارون جهت انجام پروژه های توسعه گردشگری بزند بناهای موسوم به پروژه گردشگری را یکی پس از دیگری شروع کرد.

 

در آن میان مدیر عامل سازمان آب برق استان نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفته بود : اگر بنده مدیر هستم، می‌گویم سازمان آب و برق خوزستان در ارتباط با کارهای سازه‌ای که الان در حریم قانونی رودخانه کارون و در مقطع اهواز در حال انجام است، مجوزی صادر نکرده و تمام ساخت‌وسازهایی که در درون کارون صورت گرفته، بدون مجوز هستند.

 

چیزی نگذشت که برخورد تند مقتدایی مدیرعامل سازمان آب و برق  و محیط زیست را وادار به سکوت کرد و پروژه های گردشگری اروند در ساحل کارون به سرعت کلید خورده و یکی پس از دیگری پیش می رفتند.

 

پروژه ساحل سازی کارون پروژه ای خوب است که به دلیل نداشتن پیوست زیست محیطی بیش از اینکه به نفع داشته باشد به زیستگاه رودخانه و حریم آن ضربه وارد می کند،این مورد را عبور از ساحل کارون خواهیم دید که ۵ پروژه موسوم به گردشگری در حوزه رودخانه کارون در مقطع اهواز بدون اینکه مشخص باشد برای احداث این تعداد پروژه به چه میزان در رودخانه کارون خاکریزی شده و به چه میزان ازعرض رودخانه کارون کاسته شده ، در حال پیش روی هستند.

 

 

 

شریعتی استاندار جدید خوزستان نیز در حاشیه بازدید اخیر خود از پروژه های گردشگری اهواز از پیشرفت ۷۶ درصدی این پروژه گردشگری اروند خبر داده و گفته برای تکمیل پروژه گردشگری آبی اروند به ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

 

به نظر میرسد استاندار جدید خوزستان با دادن وعده بهره ‌برداری از سه پروژه گردشگری آبی خوزستان در هفته دولت موضع خود را در برابر ساخت و سازهای غیر قانونی در دل کارون روشن کرد.

 

حال باید دید شریعتی به همان میزان که دغدغه تامین بودجه و تکمیل ساخت و سازهای غیر مجاز استانداری خوزستان جهت توسعه زیرساخت های گردشگری و زیبا سازی ظاهر کارون را دارد آیا برنامه ای جدی در خصوص لایروبی ، احیای رودخانه کارون و تامین بودجه جهت تسریع تکمیل تصفیه خانه بزرگ فاضلاب اهواز جهت ممانعت از ورود فاضلاب شهری به کارون را نیز دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

advertisement

advertisement

advertisement