15509_948

15722_598

15900_283

15924_936

15902_605

15926_983

3765_507

4152_534

15509_948

15722_598

15900_283

15924_936

 

 

 

 

 

کد خبر: 198170595
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1395 - 09:55

شهرستان باغملک واقع در شمال شرقی خوزستان

mpiv98cm0t266rr06rk0
شهرستان باغملک واقع در شمال شرقی خوزستان و ۱۳۰ کیلومتری مرکز استان است که دارای ۱۸۰۰ هکتار باغات میوه است که از این مقدار در این منطقه حدود ۵۵۰ هکتار اراضی گردوکاری دارد که دومین سطح زیر کشت را در بحث درختکاری این منطقه به خود اختصاص داده است.

 

اندکی از باغملک به سمت کوه سر به فلک کشیده منگشت در منطقه صیدون که بروید باغ های گردویی را می بینید که عشایر و روستاییان آن منطقه سالیان سال است عمر خود را برای حفظ و نگهداری و بارور نمودن آنها صرف کرده اند.

 

بخش صیدون یکی از بخش‌های تابعه شهرستان باغملک است؛ صیدون یک شهر زیارتی و سیاحتی است که از مکان های زیبا در این شهر می توان منطقه امام زاده عبدالله (ع) و منگار و سرآسیاب را نام برد.

 

منطقه منگار صیدون دارای آب و هوایی ییلاقی است که معمولا دمای هوای آن با دمای هوای مرکز استان اختلاف زیادی دارد و در واقع خیلی خنک تر است و محل مناسبی برای گردشگری مردم استان می باشد .

 

سالیان درازی است که این مناطق به عنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در شهرستان و استان مطرح بوده و بازارچه های قدیمی فروش گردو و خشکبار آن قدمت زیادی دارد و علاوه بر دارا بودن غرفه های فروش در منطقه امامزاده عبدالله باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغ های گردوی آن شده است.

 

در همین زمینه خدارحم امیری زاده مدیر جهادکشاورزی باغملک اظهار کرد : منطقه منگار در واقع یک بهشت گمشده ای در شهرستان باغملک است که به لحاظ تنوع آب و هوایی بسیار خوبی که دارد گونه های مختلف درختان مثمر را در خود جای می دهد.

 

وی به انواع درختان زیر کشت در این منطقه خوش آب و هوا اشاره کرد و افزود : در این منطقه که هوای معتدلی دارد انواع و اقسام درختان سردسیر از جمله گردو که یکی از درختان اقتصادی در این منطقه می باشد و دارای سطح زیرکشت خوبی است؛ پرورش می یابد.

 

منطقه منگار جولانگاه طراوت و سرسبزی و نقش دلفریبی بر بوم طبیعت است؛ منطقه ای به لحاظ استعداد و آب و هوای خوبی که دارد دارای سطح زیر کشت زیادی از درختان به ویژه «طلای سبز» است.

 

امیری زاده معتقد است که باید این منطقه را به مردم بشناسانیم تا استعداد های آن را کشف کنند و همچنین تصریح کرد : این منطقه اراضی قابل زراعتی ندارد و به لحاظ آب و هوای خوبی که دارد مردمش علاقمند به کشت درختان میوه و به ویژه گردو هستند که البته ما در این منطقه انواع درختان آلو، سیب، انگور و انار هستند که البته بیشترین سطح کشت را گردو پوشش داده است.

باغملک دارای ۱۸۰۰ هکتار باغات میوه است که از این مقدار حدود ۵۵۰ هکتار اراضی گردوکاری دارد و منطقه امامزاده عبدالله و روستاهای اطراف بیش از ۴۰۰ هکتار سطح زیرکشت گردو را به خود اختصاص داده اند که منطقه منگار یکی از مناطق بسیار مستعد برای کشت آن است.

 

آقای پیش بین رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی باغملک نیز در این خصوص گفت : گردو یکی از محصولات باغی ارزشمند می باشد که با توجه سابقه طولانی که در منطقه منگار دارد، می توان کشت گردو را در این منطقه افزایش دهیم.

 

رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی باغملک با اشاره به اینکه در سال های اخیر آگاهی تولیدکنندگان گردو بالا رفته است اذعان کرد : آگاهی تولیدکنندگان گردو مبتنی بر روش های صحیح علمی و جدید همراه با کنترل عوامل محدود کننده محیطی، آفات و بیماری ها می تواند به برداشت و بهره وری بیشتر این محصول کمک کند.

 

همچنین در این زمینه آقای رُخگر که از سال ۱۳۸۰ بعنوان مددکار جهادکشاورزی باغملک در روستای منگار انتخاب شده است گفت : با توجه به سطح زیر کشت و جمعیتی که اینجا زندگی می کنند و درآمدی که برای این خانواده ها دارد ولی این مقدار زمین برای هر خانواده کم است.

این باغدار باغملکی به تلاش های جهاد کشاورزی در سالهای اخیر برای توسعه باغداری در منگار اشاره کرد و افزود : انتظار داریم شهرستان باغملک به منطقه منگار توجه بیشتری کند چراکه این منطقه مستعد برای کشت باغات می باشد و زمین های بایر زیادی بخاطر بی آبی بدون استفاده مانده اند.

 

گردو یکی از درختان مخصوص منطقه سردسیر و معتدل است گیاهی تک پایه است این گیاه تا ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر رشد می کند ریشه این درخت بصورت عمودی تا عمق ۳ یا ۴ متر در خاک نفوذ می کند و این گیاه خود گرده افشان است و باد نقش مهمی در گرده افشانی آنها ایفا می کند همچنین بعضی درختان گردو در این منطقه عمر بالای ۵۰۰ سال دارند.

مدیر جهادکشاورزی باغملک همچنین خاطرنشان کرد : ما با توجه به اعتباراتی که در اختیار داشتیم اقدام به بهسازی و مرمت کانالهای آبیاری این باغات کرده ایم ولی با توجه به خشکسالی های پی در پی متاسفانه سطح زیرکشت را متوقف کرده و ما به اعتباراتی نیاز داریم که بتوانیم با آبیاری های نوین مانند آبیاری قطره ای این درختان را آبیاری کنیم و سطح زیر کشت را توسعه دهیم.

 

در باغملک فصل گل‌دهی درختان گردو از فروردین ‌ماه آغاز می ‌شود و از اواخر شهریور ماه تا پایان مهرماه هرسال فصل برداشت می‌ باشد که میزان قابل توجهی از این میوه در خوزستان در شهرستان باغملک برداشت می شود.

 

در این خصوص فرشاد محرابی رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی باغملک بیان کرد : سالانه ۲ هزار و ۲۵۰ تن گردو در شهرستان باغملک تولید می شود و به شهرستان‌ های ایذه، رامهرمز، بهبهان، اهواز و برخی از استان ‌های هم‌جوار ارسال می ‌شود.

 

لازم به ذکر است که شهرستانهای باغملک، ایذه و اندیکا از مناطق عمده کشت گردو در استان خوزستان هستند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.

advertisement

advertisement

advertisement