استعلام قیمت
پروژه ها
آرتمن وب : طراحی سایت و قالب وردپرس

9 نکته ی مهم برای اینکه محتوایتان برای کاربران گوشی مناسب باشد

12 مهر 1400 دسته بندی تولید محتوا, طراحی سایت

ایجاد محتوای سازگار با تلفن همراه یا موبایل فرندلی می تواند به شما کمک کند از رقبا متمایز شده و تجربه کاربری بهتری را ارائه دهید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

مدتهاست از اهمیت ایجاد یک وب سایت سازگار با تلفن همراه برای افزایش تجربه کاربر و بهبود تلاش های سئو خود میشنویم. با این وجود ، اغلب فکر میکنیم که موبایل پسند بودن، به معنی این است که داده ها در گوشی درست نمایش داده شوند. موبایل فرندلی بودن فراتر از این است که ظاهر سایت ریسپانسیو باشد. موبایل فرندلی بودن شامل ایجاد محتوای سازگار با تلفن همراه نیز هست.

اگر میخواهید سایتتان تجربه کاربری عالی داشته باشد باید موبایل فرندلی بودن را به عنوان یک فعالیت جامع و جداگانه و مهم در نظر بگیرید. در این حالت تمرکزتان باید بر تجربه کلی مشتریان هنگام بازدید از سایت باشد.

در این مقاله برای اینکه بتوانید یک محتوای موبایل پسند تولید کنید، نکاتی مطرح شده اند.

1. مقدمه و شروع قوی

تلفن های همراه بسیار کوچکتر از دسکتاپ هستند. این را باید همیشه در نظر داشته باشید.

بهتر است در نسخه ی موبایل، تصاویر و المان های اضافه را به حداقل برسانید، چون کار کردن با گوشی با کار کردن با دسک تاپ متفاوت است. کسی که با گوشی کار میکند فضای کوچکی در اختیار دارد که نباید آن را با بنرها یا المان های اضافه پر کنید.

در بیشتر موارد ، یک بازدید کننده تلفن همراه قبل از اینکه بخواهد صفحه را اسکرول کند، حداکثر دو سه پاراگراف از یک نوشته را می بیند. این امر به این معنی است که تمام صفحات شما، باید مقدمه چینی خوبی داشته باشند که که بتواند کاربر موبایل را در همان چند پاراگراف ابتدایی به خواندن کل متن مجاب کنند.

طبق آمارهای ارائه شده، بازدیدکنندگان هنگام ورود به یک وبسایت، به طور متوسط 3 دقیقه یا کمتر در آن صرف می کنند.

باید بتوانید از این 3 دقیقه ی طلایی، حداکثر استفاده را ببرید. مقدمه های قوی بنویسید که ازارائه اطلاعات غیر ضروری اجتناب کرده و به سرعت به اصل مطلب برسند. به طور مثال میتوانید، ابتدا مهمترین اطلاعات مربوط به موضوع مقاله را به اشتراک بگذارید تا برای بازدیدکنندگان ارزش فوری ایجاد کند.

2. محتواهایتان را به پاراگراف های کوتاه تقسیم کنید.

جلب کردن توجه خواننده با پاراگراف های طولانی روی صفحه دسکتاپ کار دشواری است. این امر در تلفن های همراه با صفحه نمایش کوچکتر دشوارتر می شود.

میتوانید با دنبال کردن رویکرد 1-2-3-4-5 جان زیومک ، نیاز به حرکت برای خواندن محتوایتان را کمتر کنید. رویکرد زیومک این است: پاراگراف های شما حاوی یک ایده است که در دو تا سه جمله بیان می شود و بیش از چهار تا پنج سطر در صفحه را شامل نمی شود.

زیومک معتقد است اگر پاراگراف شما شش سطر باشد، حجمش بیش از یک اینچ می شود که برای چشم اکثر خوانندگان عدد زیادی است. این امر در گوشی های موبایل بیشتر خودش را نشان میدهد. یک مطلب موبایل فرندلی پاراگراف های کوتاه دارد.

3. نحوه مصرف محتوا توسط کاربر را در نظر بگیرید.

نحوه استفاده کاربران از محتوا روی میز کار با دستگاه تلفن همراه متفاوت است. تحقیقات مربوط به ردیابی چشم نشان می دهد که بازدیدکنندگان، صفحه وب سایت ها و صفحه تلفن ها را با الگوهای مختلف اسکن می کنند.زمانی که محتوایی را تولید میکنید یا توسعه میدهید، باید به همه این الگوها توجه کنید.

این الگوها عبارتند از:

الگوی دور زدن: وقتی چند خط متن با یک کلمه یا چند کلمه مشابه شروع می شود، کاربر اولین کلمات خط را رد می کند. (مثل همین قسمت از متن ما که تمام جملات و خطوط آن  با کلمه ی الگو شروع شده اند)

 • الگوی تعهد: همه کلمات صفحه را میخواند، اگرچه تحقیقات نشان می دهد که این یک الگوی رایج نیست.
 • الگوی لایه کیک: سرفصل ها و عناوین فرعی را بررسی می کند و متن های معمولی بین آنها را رد میکند و نمیخواند.
 • الگوی علامت گذاری: هنگام حرکت در صفحه روی یک مکان تمرکز می کند. این امر بیشتر در موبایل ها رایج است. یعنی کمتر در فضای دسکتاپ آن را می بینید.
 • الگوی خالدار یا نقطه نقطه: بلوک های بزرگ متن را رد می کند و به دنبال یک عنصر خاص میگردد. به طور مثال پیدا کردن قسمت ارتباط با ما، پیدا کردن دعوت به اقدام یا حتی یک لینک.

  موبایل فرندلی بودن در دو نکته خلاصه میشود
  1-توجه به تفاوت های صفحه نمایش گوشی و دسکتاپ
  2-توجه به رفتارهای کاربران هنگام کار با گوشی

4. خلاصه متن یا نکات برجسته و مهم را ارائه دهید.

توجه کاربران تلفن همراه اغلب محدود است. آنها ترجیح می دهند اطلاعات مربوطه بلافاصله نمایش داده شوند. نمیخواهند وقت زیادی صرف گشتن مطلب مورد نیازشان کنند.

یکی از روشهای انجام این کار ارائه خلاصه قبل از بقیه مطالب است. خلاصه شما باید نکات کلیدی از ادامه محتوا را برجسته کند.

با نوشتن خلاصه ی متن، شما نه تنها اطلاعاتی را که خوانندگان در بالای صفحه وب شما جستجو می کنند، ارائه می دهید ، بلکه مطالبی را که می تواند لینک ها و اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی را برای شما به ارمغان بیاورد، برجسته می کنید.

5. کلمات غیر ضروری را حذف کنید.

چه بخواهید برای موبایل بنویسید چه دسکتاپ، بهترین کار این است که محتوایتان را ساده و روان نگه دارید.

افزونه Yoast SEO از فرمول Flesch Reading Ease برای تعیین خوانایی نوشته ها استفاده می کند. این فرمول خوانایی یک متن را اندازه گیری می کند.

Flesch Reading Ease برای محاسبه خوانایی متن با الگوی زیر عمل میکند.

 • طول متوسط جملات شما (با تعداد کلمات اندازه گیری می شود).
 • میانگین تعداد هجا در هر کلمه

علاوه بر این، این آزمون می تواند برای ایجاد محتوای سازگار با تلفن همراه استفاده شود.

برای اینکه بتوانید در تست Flesch Reading Ease ، نمره ی خوبی بگیرید، اطمینان حاصل کنید که هنگام نگارش محتوا موارد زیر را در نظر گرفته ید:

جملات خود را کوتاه کنید: جملات طولانی، گیج کننده هستند و پردازش آنها دشوار است. پس از به کار بردن آنها خود داری کنید.

کلمات سخت به کار نبرید: درک کلمات با چهار هجا یا بیشتر دشوار تلقی می شود.

کلمات خود را تکرار نکنید: از کلمات یا عبارات مشابهی استفاده کنید که مفهوم یکسانی را توصیف می کنند.

جزئیات اضافی ارائه ندهید: پیامی را که سعی در انتقال آن دارید بیش از حد توضیح ندهید یا بیش از حد پیچیده نکنید.

برای سفارش طراحی سایت و محتوای موبایل فرندلی اینجا کلیک کنید.

6. عکس/فیلم محتوایتان را موبایل فرندلی میکند.

تصاویر یا ویدئوها متن شما را تفکیک میکنند و باعث میشوند درک آن برای کاربر راحتتر باشد.

در جاهای مناسب متن، هر جا که لازم بود، تصویر، پوستر، ویدئو یا اطلاعات دیداری و نموداری اضافه کنید. این اقدامات نه تنها بین متن شما یک شکست (برای استراحت)ایجاد می کند بلکه یک جزء بصری را نیز اضافه می کند.

تحقیقات نشان می دهد که تصاویر و داده های بصری تا 600 برابر سریعتر از متن پردازش می شوند ، این بدان معناست که می توانید به خوانندگانتان کمک کنید که مطالبتان را از طریق تصاویر بصری و نه تنها متن درک کنند.

ویدئو همچنین می تواند محتوای شما را تقویت کند. در حقیقت ، 54 درصد از مصرف کنندگان می خواستند محتوای ویدیویی بیشتری را از مشاغل مورد حمایت خود مشاهده کنند.

ویدئوها و تصاویر یک ویژگی دیگر هم دارند: به شما فرصت بیشتری می دهند تا در نتایج جستجوی غنی یا ریچ اسنیپت ها ظاهر شوید.

7. از رنگهای با کنتراست بالا استفاده کنید.

از دیگر نکات مهم در موبایل فرندلی بودن یک محتوا، کنتراست بالای سایت و وضوح المان هاست. برای اینکه خوانندگان به خواندن مطالبتان تشویق شوند، مطالب باید راحت خوانده شوند.

به عنوان مثال ، اندازه فونت شما باید بیشتر از 32 پیکسل باشد تا خوانایی آن در دستگاه تلفن همراه حفظ شود. علاوه بر این می توانید از رنگ های با کنتراست بالا برای زیبایی  اطلاعات استفاده کنید.

استفاده از رنگ های بسیار متضاد، مانند متن سفید در زمینه سیاه، خوانایی نوشته ها را افزایش می دهد. در نقطه ی مقابل، خواندن رنگهای با کنتراست کم، مثل متن زرد در زمینه سفید ، دشوار است.

کنتراست ناکافی می تواند برای افراد مبتلا به کوررنگی مشکل ایجاد کند، چون نمی توانند بین رنگهای خاصی مانند قرمز و سبز تفکیک قائل شوند. حساسیت کنتراست پایین هم با افزایش سن افراد، بیشتر رایج می شود.

استفاده از رنگهای با کنتراست بالا کمک میکند محتوای شما برای طیف وسیع تری از خوانندگان مفید باشد.

کنتراست بالا در طراحی سایت

کنتراست بالا به موبایل فرندلی بودن سایت کمک میکند.

8. عنوان نوشته تان را کوتاه انتخاب کنید.

عنوان شما اولین مقدمه خواننده در مورد ادامه ی محتوا  است. علاوه بر این، تعیین می کند که عنوان صفحه شما در نتایج جستجو چگونه ظاهر می شود.

چند سال پیش، گوگل حداکثر طول عنوان موبایل را به حدود 78 کاراکتر افزایش داد. عنوان موبایل می تواند در دو خط هم ظاهر شود.

اضافه بر این دو عامل، کارشناسان جستجو معتقدند که عناوین باید کوتاه و مختصر باشند و در نتایج جستجوی گوشی ها در یک خط نمایش داده شوند.

برای انجام این کار، عناوینتان را کوتاه و ساده بنویسید. طوری که بیش از شش کلمه یا حدود 70 کاراکتر نداشته باشند. عنوان شما هرچه کوتاهتر باشد ، خوانندگان انرژی کمتری برای درک آن مصرف می کنند.

علاوه بر این ، بهتر است کلمه کلیدی کانونی تان را در ابتدای عنوان خود قرار دهید تا رتبه جستجو و قابلیت دیده شدن خود را بهبود بخشید.

9. محل دعوت به اقدام هایتان را با فکر مشخص کنید.

در نظر داشته باشید که وقتی دارید برای خوانندگان گذری مطلب مینویسید، فرصت محدودی برای جلب توجه آنها دارید. کاربران تلفن همراه انتظار دارند اطلاعات مورد نیازشان را به سرعت پیدا کنند.

اگر نتوانید اقدام های بعدی را در چند ثانیه پس از مرور سایت خود به آنها ارائه دهید  فرصتهای تبدیل را از دست می دهید.

فرصت تبدیل یعنی فرصت تبدیل شدن مخاطب و خواننده به مشتری

دعوت به اقدام ها را در ابتدا و مرکز صفحات قرار دهید. این کار باعث میشود تا ازخوانندگان وارد مراحل بعدی قیف فروش شوند.

هرچه دعوت به اقدامتان را از نظر بصری متمایز و واضح تر در وب سایت خود قرار دهید، در رسیدن به هدف نهاییتان موفق تر خواهید بود. این امر به ویژه در مورد تلفن همراه صادق است، جایی که فضای کمتری برای به اشتراک گذاشتن اهداف اصلی شما وجود دارد.
منبع:

https://www.searchenginejournal.com/mobile-friendly-content-tips/419615/

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه کاربران

هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده

افزودن دیدگاه

اولین نفری باشید که برای “9 نکته ی مهم برای اینکه محتوایتان برای کاربران گوشی مناسب باشد” دیدگاه وارد می کند

پیام از طریق واتساپ