استعلام قیمت
پروژه ها
آرتمن وب : طراحی سایت و قالب وردپرس

طراحی سایت .com

21 مهر 1400 دسته بندی آموزش کسب و کار اینترنتی

وقتی که تصمیم به طراحی سایتی برای کسب و کار خود می گیرید ؛ اولین موضوع مهمی که با آن روبه رو می شوید ، انتخاب دامین و پسوند آن است . از آنجایی که دامنه آدرس اینترنتی سایت شماست که بیانگر برند کسب و کارتان است، بهتر است انتخاب درستی داشته باشید.

در چنین شرایطی انتخاب دامنه، برای  اکثر افراد  سخت است و  دچار سردرگمی میشوند. خیلی از آنها از ما می پرسند که کدام بهتر است دامنه ir  یا com   ؟ در این مقاله قصد داریم که شما را برای یک انتخاب درست راهنمایی کنیم تا بتوانید با اطمینان خاطر دامنه ی سایتتان را ثبت کنید.

منظور از دامنه با پسوند .ir  چیست؟

دامنه دات آی آر  از رایج ترین دامنه هایی است که در ایران استفاده  می شود ، ir مخففIran  در زبان لاتین است. پسوند آی آر در دامنه سایت بیانگر اینست که سایت مورد نظر در ایران ثبت شده است. البته فقط ایران نیست که دامنه ای مختص خودش دارد.تقریبا میتوان گفت تمام کشورها دامنه مخصوص خود را دارند. برای مثال دامنه مربوط به کشور برزیل  با پسوند .brاست و دامنه کشور اسپانیا .es است. ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. دامنه .ir  دامنه ملی ایران محسوب میشود  و برای ثبت آن باید به سامانه ایرانیک مراجعه کرد .

برای خرید دامنه .com و .ir و طراحی سایت .com و .ir با ما تماس بگیرید.

 منظور از دامنه با پسوند .com  چیست؟

یکی از رایج ترین پسوند هایی است که در دامنه ها متداول است،.com  مخفف Commmercial  یا همان تجاری است که غالبا برای سایت های تجاری مناسب است ، اما امروزه بدلیل محبوبیت آن  هر کسی که بخواهد، و برای نوع از کسب و کار از آن استفاده میکند. طراحی سایت .com از جمله خدمات آرتمن وب است.

سایت .com

دامنه .com

امنیت کدام یک بیشتر است

امنیت دامنه  .ir   بیشتر از .com  است زیرا در دامنه  .ir شما میتوانید به راحتی نام مالک آدرس و شماره تماس آنها را ببنید ، ولی در پسوند دامنه .com  اینگونه نیست. هرگاه بخواهیم دامنه .ir  را به ثبت برسانیم، باید در سامانه ایرانیک که سامانه ای شبیه به ثبت احوال است  تمام اطلاعات شخصی تان  را ثبت کنید تا یک دامنه به نام شما ثبت و خریداری شود. با توجه به این پروسه، بدلیل تایید هویت مالک در داخل کشور  این پسوند دامنه  اطمینان بیشتری هست .

 

تفاوت قیمت .irبا .com

قیمت دامنه های بین المللی به نسبت دامنه های .irگران تر است. به این دلیل که دامنه های دات آی ار را به ریال خریداری میکنید ولی دامنه دات کام را به دلار خریداری میکنیم. دامنه  .ir  در ایران و در مقابل .com در خارج از کشور نگهداری میشود. در ضمن باید توجه داشته باشید که قیمت های پرداخت شده دامین ها برای یک سال است و براس تمدید  سالیانه آن باید طبق تعرفه های معین هر سال مقدار تعیین شده را پرداخت کرد.

برای سفارش طراحی سایت .com و .ir و سایر دامنه ها، با ما تماس بگیرید.

مقایسه .com  و .ir

مزایای .ir

 • دامنه ملی ایران
 • هزینه ثبت ارزان تر
 • در دسترس بودن دامین های بیشتر
 • تاثیر مثبت روی سئو محلی سایت
 • تایید هویت مالک در داخل کشور اطمینان خاطر بیشتر

معایب .ir

 • مشکلات مربوط به تبلیغ درگوگل
 • هزینه بسشتر برای خرید گواهی SSL

 

مزایای .com

 • آشنایی عموم مردم با این دامنه
 • هزینه ارزان برای دریافت گواهی SSL

معایب .com

 • بالابودن قیمت نسبت به دامنه ir
 • امنیت کمتر

از آنجایی که دامنه .com  یک دامنه بین المللی است درانتخاب یک سایت با پسوند دات کام با میلیارد ها نفر رقابت میکنید، پس دامنه آزاد کمتری وجود دارد ولی در دامنه .ir  چون با جمعیت رقابتی کمتری روبرو هستیم میتوانیم دامنه دلخواهمان را راحت تر انتخاب کنید چون دامنه های آزاد بیشتری داریم .

حالا با در نظر داشتن زمینه فعالیت خودتان  این مسئله را مد نظر داشته باشید که  اگر فعالیت شما به داخل کشور محدود میشود  بهترین گزینه برای شما دامنه .ir است ولی اگر محدودیت جغرافیایی تاثیر چندانی در جذب مخاطب فعالیت شما ندارد دامنه .com  بهترین انتخاب است .با این وجود میتوان گفت که استفاده از هر دو پسوند برای دارندگان سایت مورد نظر بهتر است اما معمولا سازمان های دولتی ،علمی ،آموزشی و …علاوه بر پسوند .ir  از پسوند دامنه های  gov/edu  نیز استفاده میکنند .

با بررسی کلی که درمورد پسوند دامنه ها داشتیم میتوان به این نتیجه رسید که به غیر از رند بودن و روان خواندن و آشنایی درصد بیشتر مردم نسبت به دیگر پسوند ها ی دیگر تفاوت قابل توجهی ندارند .

امیدوارم این مقاله توانسته باشد شمارا در انتخاب درست دامنه سایت کمک کرده باشد.

دیدگاه کاربران

هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده

افزودن دیدگاه

اولین نفری باشید که برای “طراحی سایت .com” دیدگاه وارد می کند

پیام از طریق واتساپ